by Katarzyna Anders

Przepisy na Sylwestra i Karnawał wraz z poradami

Zestawienia

Zebrałam dla Was przepisy na dania sylwestrowe i karnawałowe oraz pyszne, proste desery. We wpisie również porady jak przygotować jedzenie, by było świeże i smaczne.

Podczas organizacji imprezy czy spotkania, ważne jest, by dania były proste, uniwersalne i smaczne. Ale najważniejsze, żeby można było przyrządzić je wcześniej i podać na zimno lub łatwo podgrzać, a potrawy nie straciły przy tym na smaku ani konsystencji. Na szczęście niektóre potrawy wręcz zyskują po odgrzaniu!

Przepisy są podzielone według kategorii, żebyście mogli łatwo i szybko odnaleźć to, co Was interesuje. Przy każdej kategorii napisałam kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Wam przygotować potrawy w odpowiedni sposób, by potem spędzać czas na imprezie, a nie w kuchni ;)

Sałatki

Te sałatki możecie przygotować wcześniej, wstawić do lodówki i po kilku godzinach będą doskonałe. A w przypadku tabbouleh i lekkiej sałatki warzywnej, będą nawet lepsze!

Natomiast sałatki, które zawierają sałatę (masłową, karbowaną, lodową, jakąkolwiek…) proponuję przygotować w ten sposób: przygotować osobno pozostałe składniki raz sos, a osobno wilgotną sałatę w wirówce, przygotowaną do odwirowania. Tuż przed podaniem odwirować sałatę, dać do miski, wsypać pozostałe składniki oraz sos i podawać. Samo odwirowanie i połączenie zajmie nam góra 2 min., a w ten sposób sałata będzie świeża i jędrna w chwili podania.

Sałatki możecie podać w dużej misie, albo od razu w małych miseczkach, tworząc mini porcje dla gości – ten pomysł sprawdzi się szczególnie w przypadku sałatek układanych, a nie mieszanych, które będą się ładnie prezentować.

Mini przekąski i przystawki

Mini kanapaki, mini tosty, różnego rodzaju koreczki, paluszki grissini, mini wrapy z tortilli, domowe nachos – to idealne imprezowe finger food. Podajcie je na ozdobnych tacach – to doda im uroku.

Dipy, sosy i smarowidła

Możecie również przyrządzić dipy i sosy do maczania nachos, czipsów czy słupków z warzyw lub zrobić mini kanapki z różnymi smarowidłami.

W tym miejscu polecam też domowy pasztet oraz domową wędlinę z indyka – na zimno będą wybornymi dodatkami do wszelkich kanapek czy mini kanapek, albo jako część mięsno-serowej płyty na zimno.

Zupy

Poniższe zupy to jedne z najlepszych dań imprezowych, które łatwo się odgrzewają i zachowują świetny smak.

Zupy najlepiej podać w bulionówkach lub po prostu małych kubkach – świetnie wyglądają i są poręczne. Tak przygotowane porcje możecie posypać pietruszką, czy orzechami. Natomiast jeśli przygotujecie do nich grzanki, to ustawcie je w misie obok zupy, by każdy sobie posypał własną porcję – dzięki temu grzanki pozostaną chrupiące.

Możecie wybrać lekkie kremy warzywne, w tym wegetariańskie, lub treściwe zupy jak np. gulaszowa, które sprawdzą się jako późnonocny posiłek.

Zupa gulaszowa Gulyásleves to absolutny hit – ma doskonały smak, który z czasem jest jeszcze lepszy (świetnie się przechowuje i odgrzewa!) jest treściwa i sycącą. Właściwe można powiedzieć, że to osobny posiłek, bo jest gęsta prawie jak strogonow czy gulasz – idealnie sprawdzi się na późną kolację po północy. Gorąco polecam ją ja sama, ale przede wszystkim wielu moich Czytelników, którzy są nią zachwyceni :)

Do przegryzania na ciepło lub na zimno

Paszteciki z dowolnym nadzieniem (mięsnym lub wegetariańskim), tarty na cieście francuskim lub kruchym, czy zapiekane muffiny tostowe znakomicie się sprawdzą i będą też świetnym dodatkiem do zup. Możecie je podać na zimno, lub też trzymać w lekko ciepłym piekarniku i podać podgrzane.

Potrawy na ciepło

Zapiekanki, potrawy jednogarnkowe czy proste mięsa, to idealne dania na imprezę. Można je przygotować wcześniej, a później odgrzać w piekarniku czy w garnku na piecu.

Pierogi z dowolnym nadzieniem ugotujcie, a następnie dajcie na patelnie z masłem – gdy zajdzie potrzeba w kilka minut je odgrzejecie i smacznie przyrumienicie.

Natomiast nadziewane cukinie przygotujcie do etapu przed pieczeniem – surowe i nadziane, mogę spokojnie czekać kilka godzin na blasze w piekarniku. Podczas imprezy pamiętajcie tylko by włączyć piekarnik i po ok. pół godzinie danie będzie gotowe – świeże i gorące.

Pizza

Pizza pasuje do karnawału jak mało co i jest przepyszna! Natomiast osobiście uważam, że dobra pizza to ta świeżo pieczona. A taka cienka, oryginalna, włoska, jaką Wam polecam poniżej, to szczególnie powinna być natychmiast podana – odgrzewanie się jej nie przysłuży i wysuszy ją. Tak więc taka pizza to danie, które sprawdzi się podczas kameralnych spotkań na mniejszą ilość osób – gdzie zdążymy wyskoczyć do kuchni, posypać placek pizzy dodatkami i upiec przez ok. 10 min. To jednak wymaga nieco uwagi.

Dlatego przy większej ilości osób zachęcam do przyrządzenia dań, które w pełni gotowe, mogą na nas spokojnie czekać w ciepłym piekarniku – jak wszelkie zapiekanki czy dania jednogarnkowe.

Niemniej poniżej polecam Wam pyszne, włoskie pizze oraz niezawodne, oryginalne ciasto na pizzę i sos, które jest absolutnym hitem bloga – doczekało się już ponad pół miliona odsłon i rzeszy wiernych, zadowolonych fanów ;)

Drinki i napoje

Imprezy karnawałowe nie obędą się bez drinków i napoi. Poniżej przepisy na klasyczne drinki ale również napoje bezalkoholowe.

Mini desery i czekoladowe słodkości

Na każdym spotkaniu musi być też coś słodkiego. Polecam proste desery, które gotowe, mogą czekać wiele godzin w lodówce.

Gotowy crème brûlée, razem z chrupiącą cukrową skorupką, również możecie śmiało trzymać w lodówce. Wiadomo, że z gorącą skorupką jest idealny, ale w całości na zimno też jest pyszny i zachwyci Waszych gości, a Wy nie będziecie musieli w pośpiechu karmelizować cukru ;)

Część z poniższych deserów będzie świetna dla alergików lub fanów nieco zdrowszej kuchni – jak np. budynie ryżowe lub jaglane czy wegański kisiel wiśniowy.

Sprawdzą się też domowe, superszybkie czekoladki lub owoce w czekoladzie – świetnie przechowają się w chłodzie, a goście będę zachwyceni.

Ciasta, muffiny i inne wypieki

Tutaj zebrałam niezawodne wypieki – proste w przygotowaniu, niewymagające przechowywania w lodówce i trwałe – możecie je przygotować dzień wcześniej, przykryć, a później postawić na stole i przez wiele godzin będą tak samo pyszne.

Jedynie krem na cieście marchewkowym wymaga przechowywania w lodówce – jeśli nie jest Wam to na rękę, to możecie ciasto marchewkowe po prostu polukrować – też będzie wyśmienite!

Jeśli jednak szukacie bardziej wyszukanych wypieków, to zapraszam Was do działu ciasta, torty, torty, gdzie znajdziecie jeszcze więcej propozycji, w tym przepisy na wykwintne torty, z różnymi kremami, wymagające jednak przechowywania w lodówce.

Zainspirował Cię ten wpis? Daj mi znać!

Wrzuć zdjęcie i oznacz @fotokulinarnie na Instagramie.

Mam na imię Kasia i jestem autorką tego bloga, twórczynią przepisów i fotografką kulinarną. Zostańmy w kontakcie przez social media i mojego newslettera!

Dołącz do społeczności tysięcy fanów!

Bądź zawsze na bieżąco z pysznymi przepisami i smakowitą fotografią!

Instagram
Pinterest
Udostępnij ten wpis
Zestawienia