Wyraziste i bardzo ostre grillowane udka z kurczaka, w autentycznej jamajskiej marynacie. To jedno z najsłynniejszych dań tradycyjnej jamajskiej kuchni “Jerk”.
Przepis podejrzałam w programie kulinarnym Lucindy Scala Quinn i od razu mnie zauroczył. Szczególnie jego autentyczność – ponoć smakuje jak oryginał z Jamajki. Różnica jest w pieczeniu – na Jamajce kurczak dochodzi na grillu bardzo powoli, wędząc się dodatkowo na kawałkach drewna i liściach z korzennika lekarskiego, zwanego też drzewem piemontowym. W Polsce znamy tylko owoce tego drzewa – to popularne ziele angielskie. Grillowanie na drewnie korzennika niezwykle wzbogaca smak kurczaka. Nam musi wystarczyć sama przyprawa, która występuje tu w naprawdę sporej ilości.
Właśnie ziele angielskie oraz papryczki Scotch Bonnet są najbardziej charakterystycznymi elementami tego przepisu oraz całej jamajskiej kuchni “Jerk”. Papryczki Scotch Bonnet to niezwykle ostra odmiana papryczek z regionu morza karaibskiego. Są naprawdę bardzo ostre. Kilkanaście razy bardziej niż papryczki Jalapeño. Raczej trudno je dostać, ale ich dobrym odpowiednikiem będą, tak samo ostre, papryczki Habanero. Jedyna różnica między nimi, to podobno odrobinę większa słodycz papryczek Scotch Bonnet – stąd w moim przepisie, obok papryczek Habanero, dodatek niewielkiej ilości brązowego cukru.
Przy krojeniu tak ostrych papryczek, jak wyżej opisane, zachowajcie szczególną ostrożność – rękawiczki obowiązkowe! A później wyszorujcie wszystko dokładnie. Z papryczek wykrójcie gniazda i pozbawcie je wszystkich nasionek – już sam miąższ jest diabelnie ostry.
Ponadto, po zagłębieniu się w charakterystykę kuchni “Jerk”, postanowiłam wzbogacić przepis o inne tradycyjne składniki kurczaka po jamajsku, o których zresztą wspominała autorka – tj. szczyptę cynamonu oraz gałki muszkatołowej czy sok z limonki (kwaśny dodatek dobrze robi każdej marynacie).
Naszego kurczaka możemy grillować tradycyjnie na grillu ogrodowym, przez ok. 1 godzinę. Wtedy najlepiej użyć całych udek ze skórą. Takie udka możemy też upiec w piekarniku, również przez ok. godzinę.
Natomiast ja piszę w składnikach o udkach bez kości, gdyż jest to sposób samej autorki na szybkie grillowane udka kurczaka, w domowej kuchni. Udka bez kości dochodzą o wiele szybciej – będą gotowe po ok. 20 minutach. Możecie je upiec na grillu elektrycznym, albo jak ja, po prostu na płycie, używając patelni grillowej. Polecam ten sposób, bo poza czasem marynowania (najlepiej przez noc) udka pieką się błyskawicznie.
Pamiętajcie, by mięso do szybkiego grillowania było zawsze w temperaturze pokojowej – w tym przypadku wyjmijcie udka z lodówki przynajmniej 1,5 h przed grillowaniem. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że mięso w środku nie zdąży “dojść”.