by Katarzyna Anders

Jak mrozić bulion, rosół?

Porady kulinarne

Mrożenie rosołu lub bulionu to rewelacyjna metoda na zaoszczędzenie czasu i szybki obiad. Jak mrozić bulion, wywar czy rosół, by był jak najlepszy?

Bulion, rosół lub wywar to nazwy, pod którymi kryje się podobny produkt. Rosół to polskie potrawa – zupa na wywarze mięso-warzywnym podawana często z makaronem czy lanymi kluskami. Gotuje się go do około 3 godzin. Natomiast wywar czy bulion to bardziej skoncentrowane formy rosołu, przecedzone i klarowne, gotowane niekiedy przez nawet 8 godzin. Wywar może być warzywny lub również mięsno-warzywny.

Tak jest podobno według definicji. Natomiast dla mnie najlepszy domowy rosół, to ten długo i wolno gotowany według mojego sprawdzonego przepisu na rosół. Kiedyś gotowałam, go po prostu w wielkim 5-cio litrowym garnku przez około 4 godziny. Natomiast od kiedy mam wolnowar, to gotuje esencjonalny rosół nawet przez 8, 10 godzin. Taki jest najlepszy. Jednak z powodzeniem możecie ten efekt osiągnąć również w garnku, na bardzo małym ogniu, doglądając zupy co jakiś czas przez te kilka godzin.

Ja rosół podaję z makaronem, robię na nim inne domowe zupy, jak na przykład szybką zupę pomidorową lub aromatyczną zupę pomidorową ze świeżych pomidorów, ale chyba najczęściej używam go do ristotto (tutaj znajdziecie przepisy na znakomite włoskie risotto). Jednak niezależnie od wykorzystania domowego bulionu rosołowego, lubię gdy mam go zawsze pod ręką. Szczególnie, że przy tak długim czasie gotowania, o wiele łatwiej jest przyrządzić od razu dużą ilość.

Wtedy idealnie sprawdza się mrożenie, bo rosół można z powodzeniem mrozić! Jedyne czego potrzebujecie to dużą ilość wystudzonego bulionu i plastikowe opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością i koniecznie z możliwością mrożenia – Wasze pudełka, jeśli nadają się do mrożenia, to z pewnością będą mieć stosowne oznaczenie. Ja mrożę w pojemnikach o pojemności 0,5 l, bo to idealna porcja na szybki 2 osobowy obiad, albo jako baza do risotto.

Taki zamrożony bulion, wyciągnięty z zamrażarki, zostawiam na chwilę w temperaturze pokojowej lub ogrzewam dno pojemnika pod ciepłą woda przez kilka sekund i wtedy przerzucam lodową kostkę szybko do garnka i podgrzewam. Bardzo polecam tę metodę!

W jaki sposób mrozić bulion, wywar, rosół? – przepis

Potrzebne rzeczy

  • bulion, wywar, rosół w dowolnej ilości
  • plastikowe, zamykane pojemniki, przeznaczone do kontaktu z żywnością i do mrożenia (polecam o pojemności 0,5 l)

Wykonanie

  • wystudzony, przecedzony bulion, wywar, rosół rozlać do pojemników. Nie nalewać pod sam rant, bo po zamrożeniu płyn się rozszerzy - zostawmy mu na to miejsce
  • pojemniki szczelnie zamknąć i umieścić ostrożnie i poziomo w zamrażarce. Gdy płyn już się zmrozi, nie trzeba będzie na nie uważać
  • przechowywać w zamrażarce do około 2 do 3 miesięcy

Zainspirował Cię ten wpis? Daj mi znać!

Wrzuć zdjęcie i oznacz @fotokulinarnie na Instagramie.

Mam na imię Kasia i jestem autorką tego bloga, twórczynią przepisów i fotografką kulinarną. Zostańmy w kontakcie przez social media i mojego newslettera!

Dołącz do społeczności tysięcy fanów!

Bądź zawsze na bieżąco z pysznymi przepisami i smakowitą fotografią!

Instagram
Pinterest
Udostępnij ten wpis
Porady kulinarne