by Katarzyna Anders

Lukier królewski

Przetwory, przyprawy, domoweWigilia i Boże Narodzenie

Misternie udekorowane pierniki świątecznie – czy może być coś piękniejszego? Takie pierniki to najlepsza ozdoba świąteczna, a także idealny, słodki i wykonany od serca prezent. Ale do ich wykonania potrzebujemy idealnego lukru – lukru królewskiego.

Lukier królewski powstaje z białek jaj kurzych oraz cukru pudru i ewentualnie niewielkiego dodatku np. soku z cytryny, czy wody do rozcieńczania zależnie od potrzebnej do rodzaju dekorowania konsystencji, bowiem lukier królewski może być sztywny i idealnie trzymać swój kształt, konturowy do dekorowania jak i bardziej płynny, np. do wypełniania większych powierzchni.

Nie podam Wam zamienników białka – niestety nie orientuję się w temacie specjalistycznych zamienników dla osób na dietach. Natomiast co do bezpieczeństwa surowych jajek, to radzę to co zwykle, bo u mnie na blogu i w kuchni jajka, w tym surowe, królują. Jajka należy po prostu dokładnie wymyć mydłem antybakteryjnym i krótką chwilę sparzyć – moim zdaniem to w zupełności wystarcza. Można też podobno zastąpić świeże białka suszonymi, co jest super bezpieczną opcją, ale nie testowałam tego rozwiązania.

Zasady przygotowywania lukru królewskiego:

  • białka najlepiej, by były odstane przez kilka godzin lub całą noc
  • cukier puder obowiązkowo przesiewamy przez sitko
  • lukru nie wolno ubijać! Należy go jedynie ucierać, by niepotrzebnie nie wprowadzać powietrza. Można to robić mikserem, ale na najniższych obrotach i tylko końcówką ucierającą
  • konsystencję lukru regulujemy odrobiną soku z cytryny lub wody
  • gotowy lukier należy odstawić na co najmniej godzinę, a najlepiej na całą noc, by się odpowietrzył
  • gotowy lukier należy szczelnie przykrywać folią – wtedy nie wysycha i można go przechowywać przez kilka dni i spokojnie używać do zdobienia

Trzymając się tych zasad, nie może się nie udać! Te zasady sprawią, że wasz lukier króleweski będzie idealny.

Czym dekorować? – jaki sprzęt sprawdzi się do dekorowania

Przy okazji tematu lukru królewskiego chciałam Wam też polecić, czym najlepiej dekorować pierniki i ciastka za pomocą lukru królewskiego. I to nie jest reklama ;) Po prostu do dekorowania zarówno lukrem jak i kremami używałam już wielu rozwiązań, od papierów zwijanych w rulon, woreczków z odcinanym rogiem i plastikowych i materiałowych, różnych niemarkowych tylek, dekoratorów i wyciskaczy, a od niedawna właśnie tylek Wiltona z adapterami i woreczkami plastikowymi, jednorazowymi (tu tańszy zamiennik – Tescoma).

I powiem, że jestem zachwycona! Dekorowania idzie banalnie łatwo, tylki i adaptery sprawdzają się idealnie, a plastikowe woreczki nie przeciekają i świetnie się z nimi pracuje. Trzymając lukier 2 dni w lodówce, już podczas dekorowania, trzymałam go po prostu w związanym worku z tylką – drugiego i trzeciego dnia, po odetkaniu końcówki tylki, mogłam spokojnie dalej pracować.

Aby uzyskać takie dekoracje jak na zdjęciach należy użyć tylki Wiltona nr 2 do dekorowania. Najlepiej od razu kupić też tylki nr 1 i 3. Natomiast uprzedzam, że tylka nr 3 jest już szersza więc nie do wszystkich wzorów. Natomiast 1 jest dobra jak nabierze się naprawdę wprawy, by tworzyć koronkowe prace. Nr 1 jest też tak drobna, że może się czasem zatkać. Ja wszystkie moje dekoracje wykonałam tylko tylką nr 2 i ją polecam jako najbardziej uniwersalną.

Do wszystkich trzech tylek jest też rewelacyjny plastikowy adapter Wilton, który daje wygodę i umożliwia też dowolne zmienianie tylek podczas dekorowania. Natomiast woreczki jednorazowe możecie już kupić dowolnej firmy – ja polubiłam Tescoma, bo są grube, trwałe i w niezłej cenie.

Co dekorować – przepisy na pierniki do dekorowania:

Poniżej daję moje sprawdzone przepisy na pierniki idealne do dekorowania lukrem królewskim. Jednak możecie użyć też swojego ulubionego przepisu na pierniki – tu nie ma ograniczeń :)

Te udekorowane, widoczne na zdjęciach, to pierniki świąteczne z tego przepisu.

Idealne do dekorowania będą też pierniki czekoladowe z tego przepisu. Robi się je błyskawicznie i nie wymagają żadnego dojrzewania czy czasu na mięknięcie. To pierniczki na ostatnim moment. Są pyszne w pomarańczowym lukrze, który podaję w przepisie, ale będą też piękne udekorowane lukrem królewskim. Dzięki temu, że są czekoladowe i ciemne, to lukier będzie na nich wspaniale wyglądać.

Możecie się też pokusić o przygotowanie domku z piernika – tutaj mam dla Was bardzo dokładną instrukcję pełną porad oraz gotowy wzór domku do pobrania i wycinania. Taki domek również zdobimy lukrem królewskim.

Lukier królewski – przepis

Porcja

porcja do udekorowania co najmniej 5 blach pierników, zależnie od gęstości wzorów

Składniki

  • 80 g białka, tj. ok. 2 białka z jajek L
  • 405 g cukru pudru
  • 8 kropli soku z cytryny

dodatkowo

  • więcej soku z cytryny lub wody do regulowania konsystencji

Wykonanie

  • białko oddzielić dokładnie od żółtek. Białka w czystej, suchej szklanej bądź metalowej misce, przykryć folią i odstawić do lodówki na noc
  • odstane białka delikatnie spienić za pomocą miksera. Nie ubijać! Chodzi tylko o rozbicie białka do formy lekkiej i lejącej piany - tu absolutnie nie chodzi o ubicie tego białka. Ma ono pozostać z bąblami i wciąż żółtawe
  • dokładnie przesiać cały cukier puder przez sitko, a z cytryny wycisnąć sok i go przecedzić przez sitko
  • do białek sok z cytryny i dodawać po około 1/2 szklanki nasz cukier puder - albo ucierając ręcznie, albo na najniższych obrotach miksera z końcówką ucierającą. ucierać do białości przez około 6 minut
  • ocenić konsystencję - lukier ma się dać smarować i trzymać formę, ale jednocześnie, gdy wyciśniemy końcówką z kształtem lub zrobimy nożem wzór, to krawędź nie ma zostać idealnie sztywna. Lukier do robienia takich wzorów jak na zdjęciach ma być nieco luźniejszy - ma zostawać w danym kształcie linii lub kropki, ale już nie być tak sztywny, by na kropkach zostawał stożek. Dlatego teraz należy dodawać po trochu ten dodatkowy sok z cytryny lub wodę, aż uzyskamy odpowiednia dla nas konsystencję. Na lukier wpływa tyle różnych czynników, że trzeba samodzielnie wyregulować ilością dodatkowego płynu swój własny lukier
  • gotowy lukier przykryć szczelnie folią i odstawić na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc do lodówki
  • tak przygotowany lukier można przełożyć do woreczka i dekorować
  • lukier, szczelnie przykryty, można przechowywać w lodówce przez kilka dni i na spokojnie dekorować nim pierniki

Zainspirował Cię ten wpis? Daj mi znać!

Wrzuć zdjęcie i oznacz @fotokulinarnie na Instagramie.

Mam na imię Kasia i jestem autorką tego bloga, twórczynią przepisów i fotografką kulinarną. Zostańmy w kontakcie przez social media i mojego newslettera!

Dołącz do społeczności tysięcy fanów!

Bądź zawsze na bieżąco z pysznymi przepisami i smakowitą fotografią!

Instagram
Pinterest
Udostępnij ten wpis
Przetwory, przyprawy, domoweWigilia i Boże Narodzenie
Przepis własny.