Przepisy • Fotografia kulinarna
Katarzyna Anders

Jak poprawnie obrać owoc granatu?

Sposób na szybkie, łatwe i niebrudzące obranie granatu. Wykorzystujemy naturalną budowę tego owocu, by łatwo wydobyć wszystkie nasiona bez naruszania ich osnówek i poplamienia sokiem, który jest bardzo trudny do usunięcia. Dzięki obieraniu w ten sposób, nasionka powinny łatwo się oddzielać i przede wszystkim nie pękać i nie zgniatać się. Dzięki temu ocalimy cenny sok i nie pobrudzimy się.

Granat to bardzo zdrowy owoc, zawierający cenne polifenole, które chronią nasz organizm przed chorobami serca, nowotworami i łagodzą stany zapalne. Ponadto granaty obniżają ciśnienie krwi, działają antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwutleniająco.

Obieranie owocu granatu

Wykonanie

  • Aby prawidłowo obrać owoc granatu, najpierw ścinamy jego górę na prosto. Staramy się ściąć jak najwięcej, ale tak by nie naruszyć warstwy nasion.

img_2646_1

  • Ścinamy dół owocu z charakterystyczną „koroną”. Tym razem wycinamy  go w formie stożka, zagłębiając się nieco w owoc, ale ponownie, staramy się nie naruszyć warstwy nasion.

img_2594_1

  • Szukamy na powierzchni owocu charakterystycznych „żeber”. Owoc granatu nie jest idealną kulą. Powinniśmy łatwo odnaleźć bardziej wybrzuszone miejsca. Są to miejsca, gdzie nasiona wewnątrz owocu są od siebie oddzielone białymi błonkami.
  • Wzdłuż tych „żeber” nacinamy skórkę owocu – tak by ją przeciąć, ale znów na tyle ostrożnie, by nie uszkodzić nasion. Ilość „żeber” może być różna – starajmy się odnaleźć i naciąć wszystkie.

img_2696_1

  • Następnie chwytamy owoc w obie dłonie i delikatnie, ale zdecydowanie rozłupujemy go. Powinien łatwo pęknąć wzdłuż nacięć, które zrobiliśmy.

img_2727_1

  • Teraz bez problemu można usunąć białe błonki i wyjąć nasiona z każdej części, którą oddzieliliśmy. Część nasionek wypadnie sama, części pomożemy wywijając skórkę nieco na zewnątrz.

Informacje o wartościach odżywczych granatów, za Wikipedia.org.

Polub i bądź w kontakcie

Zobacz takżeLubisz? :)