by Katarzyna Anders

Jak mrozić zioła?

Porady kulinarne

A konkretnie jak mrozić pietruszkę, koperek i seler naciowy. Bo o tych ziołach i warzywach będzie wpis.

Bowiem popularne włoskie zioła jak bazylia, rozmaryn, oregano, czy tymianek świetnie sprawdzają się w suszonej wersji, niektóre wręcz zyskują na suszeniu. Podobnie popularny lubczyk, podstawa znakomitego rosołu, jest dobry zarówno świeży jak i suszony. Przy okazji zdradzę mój sekret odnośnie lubczyku – bardzo polecam Wam suszony, sproszkowany korzeń lubczyku – jest bardziej intensywny niż liście!

Natomiast świeża natka zielonej pietruszki to coś, co jest nieodzowne podczas serwowania rosołu, czy na przykład u mnie przy pieczeniu udek z kurczaka (to jedna z najlepszych przypraw do pieczonych udek!). Podobnie świeża gałązka koperku dodana do ziemniaków podczas gotowania. Tu świeżość ma znaczenie – sszone wersje to nie to samo. Jednak oba te zioła, kupowane najczęściej w pęczkach, ścięte, a nie doniczkach, nie są zbyt trwałe. Mrożenie jednak pozwoli znacznie przedłużyć im życie.

A seler naciowy razem z marchewką i cebulą, pokrojone w drobną kostkę, to tak zwane włoskie soffritto – podstawa wielu włoskich sosów. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych dwóch warzyw, seler naciowy nie trzyma aż tak długo świeżości, zatem zamrożenie kilku łodyg jest genialnym pomysłem. Szczególnie, że kupujemy zwykle cały seler, a do sałatki zużyjemy na przykład tylko 3 łodygi, to szkoda reszty. A tak, możemy zachować jego świeżość znacznie dłużej.

Dlatego u mnie mrożenie pietruszki, koperku i selera naciowego to absolutna podstawa i zawsze mam te zioła i warzywo w zamrażarce. Tym bardziej, że mrożenie tych ziół jest niezwykle proste.

W jaki sposób mrozić zioła i warzywa? - pietruszkę, koperek, seler naciowy? – przepis

Potrzebne rzeczy

  • seler naciowy
  • natka pietruszki
  • gałązki koperku
  • plastikowe, zamykane pojemniki, przeznaczone do kontaktu z żywnością i do mrożenia

Wykonanie

  • natkę pietruszki, koperek i seler naciowy opłukać pod wodą, a następnie wytrzepać i odsączyć na bawełnianej szmatce lub wysuszyć w suszarce do sałaty, by pozbyć się wody - zioła i seler powinny być względnie suche!
  • z selera odciąć listki, a łodygi przeciąć tak, by mieściły nam się do naszego pudełka. Lubię mieć osobno listki i łodygi, bo wtedy zawsze mogę wyciągnąć z pudełka tę część, którą akurat potrzebuję
  • pietruszkę i koperek porwać na mniejsze cząstki i oddzielić wstępnie listki od łodyżek. Niektórzy siekają te zioła drobno do mrożenia, ale ja tego nie robię, by nie naruszać struktury listków i nie pozbawiać ziół aromatu, a poza tym lubię mieć wybór co wyciągam z pudełek. Wtedy na przykład do rosołu wyciągam same listki pietruszki i dopiero przed dodaniem do zupy siekam je drobno. Natomiast na przykład od pieczenia kurczaka dorzucam zarówno listki jak i łodyżki, które oddadzą swój aromat, a później łatwo je wyciągnąć i wyrzucić
  • pietruszkę, koperek i seler naciowy umieścić osobno w pojemnikach
  • pojemniki szczelnie zamknąć i umieścić w zamrażarce
  • przechowywać w zamrażarce do kilku miesięcy. Ale im szybciej zużywamy tym lepiej, zatem zużywajmy na bieżąco

Zainspirował Cię ten wpis? Daj mi znać!

Wrzuć zdjęcie i oznacz @fotokulinarnie na Instagramie.

Mam na imię Kasia i jestem autorką tego bloga, twórczynią przepisów i fotografką kulinarną. Zostańmy w kontakcie przez social media i mojego newslettera!

Dołącz do społeczności tysięcy fanów!

Bądź zawsze na bieżąco z pysznymi przepisami i smakowitą fotografią!

Instagram
Pinterest
Udostępnij ten wpis
Porady kulinarne
Przepis własny.