by Katarzyna Anders

Kompot truskawkowy

NapojeBezalkoholoweTruskawkiKuchnia polska

Najlepszy przepis na kompot z truskawek – w doskonałych proporcjach, z wyważoną słodkością. Tradycyjny kompot z truskawek to esencja lata i wspaniały napój na upały. Jest to też smak z dzieciństwa wielu z nas. Kompot z truskawek robiły nasze babcie i mamy. Taki kompot najlepszy jest na zimno, schłodzony z lodówki, ale można go również pić ciepły – zaraz po wstępnym przestudzeniu.

Jak go przyrządzić, żeby był idealny?

Ile cukru dodać do kompotu?

Do przygotowania kompotu będzie potrzebny 1 kg dojrzałych truskawek i 2 litry wody. Ja proponuję na tę ilość nieco ponad szklankę cukru czyli 100 g. Ilość tę należy regulować zależnie od tego jakie truskawki mamy. Jeśli są bardzo dojrzałe i słodkie to proponuję zmniejszyć tę ilość do 80-90 g. Jeśli natomiast truskawki są mało słodkie, to można zwiększyć ilość do 110 g.

Można znaleźć przepisy na kompot, gdzie na tę ilość truskawek i wody daje się szklankę cukru, tj. ok 220 g. Wtedy wychodzi bardzo słodki kompot, jaki często robiły babcie. Moim zdaniem to przesada, szczególnie jeśli mamy słodkie truskawki, ale na szczęście słodkość kompotu można łatwo wyregulować wedle uznania.

Jest to kompot do picia, a nie zaprawiany do słoików – w kompotach przeznaczonych na przechowywanie proporcje cukru są większe.

Cukier można również zastąpić stewią czy ksylitolem, ale sama jestem tradycjonalistką. Jeśli jednak lubicie naturalne słodziki, to nic nie stoi na przeszkodzie. Możecie też dać znać czy efekt jest zadowalający.

Jak zrobić najlepszy kompot z truskawek? – nie popełniaj tego błędu!

Najczęstszy błąd przy przyrządzaniu kompotu w truskawek to jego gotowanie – sprawia to, że truskawki się rozpadają, a kompot nie jest klarowny. Żeby kompot był klarowny, a truskawki całe i w miarę jędrne, ale jednocześnie oddały cały swój smak, to należy je wrzucić do gotującego się syropu, czyli wody z rozpuszczonym cukrem.

Gdy cały cukier będzie rozpuszczony, a woda zacznie wrzeć to należy wrzucić całe truskawki. Jeśli są to bardzo dojrzałe, miękkie owoce, to należy pogotować je dosłownie kilka sekund, zaraz wyłączyć palnik i zostawić truskawki, aż do ostudzenia kompotu. Jeśli owoce są twarde, to po wrzuceniu pogotować je około poł minuty, aż do momentu gdy woda znów nieśmiało zacznie wrzeć i wtedy wyłączyć i tak samo odstawić aż do ostudzenia. To czas by kompot nabrał smaku i koloru.

To sprawi, że truskawki nie rozpadną się, kompot będzie klarowany. A takie owoce będą się idealnie nadawały do zjedzenia, więc można je śmiało serwować w kompocie.

Dodatki do kompotu

Kompot można bardzo ciekawie wzbogacić dorzucając pół laski wanilii do gotującego się syropu cukrowego. Kompot truskawkowy nabierze wspaniałego, waniliowego posmaku, który idealnie współgra z truskawkami.

Drugi dodatkiem, który sprawi, że kompot będzie bardziej orzeźwiający i wyrazisty, jest niewielka ilość soku z cytryny, czy też kilka plasterków z cytryny, wrzucone do już gotowego kompotu.

Dobra rada

Taki kompot można pić w wersji jak z przepisu, albo dodatkowo rozcieńczać wodą – to mój ulubiony sposób picia zarówno kompotów jak i 100% soków owocowych. Dzięki temu szklanka takiego napoju jest o wiele mniej kaloryczna i nie dostarczam sobie aż tyle cukrów (pomimo, że naturalnych) z soków owocowych, a jednocześnie nie piję tylko samej wody, ale napój z witaminami i minerałami. Bardzo polecam ten sposób na pragnienie!

Kompot truskawkowy – przepis

Porcja

około 2 l kompotu

Składniki

  • 1 kg truskawek
  • 2 l wody
  • 100 g cukru

ewentualnie do dodania

  • 1/2 laski wanilii
  • trochę soku z cytryny lub kilka plasterków cytryny

Wykonanie

  • truskawki delikatnie opłukać i odszypułkować. Pozostawić je w całości
  • zagotować wodę z cukrem, aż do jego rozpuszczenia. Jeśli chemy dodać pół laski wanilii dla urozmaicenia, to właśnie teraz wrzucić ją do wody
  • gdy woda zawrzy to wrzucić do niej wszystkie truskawki. Uważać, by się nie oparzyć!
  • gdy truskawki są bardzo dojrzałe, to zaraz po wrzuceniu wyłączyć palnik i tak odstawić. natomiast gdy są twardsze, to można je pogotować maksymalnie do poł minuty i wtedy wyłączyć palnik i odstawić. Powyżej piszę dlaczego nie warto rozgotowywać truskawek
  • kompot odstawić do wystudzenia. To czas gdy nabiera smaku i koloru
  • gdy jest jeszcze tylko lekko ciepły, to można go podawać, ale lepiej odstawić do całkowitego wystudzenia, a następnie schłodzić w lodówce - taki jest najlepszy!
  • można go serwować z truskawkami lub przecedzony
  • Jeśli jest za mało orzeźwiający lub truskawki były bardzo słodkie, to można teraz dodać trochę soku z cytryny lub dorzucić kilka plasterków cytryny dla zbalansowania kwasowości i wzbogacenia smaku

Zainspirował Cię ten wpis? Daj mi znać!

Wrzuć zdjęcie i oznacz @fotokulinarnie na Instagramie.

Mam na imię Kasia i jestem autorką tego bloga, twórczynią przepisów i fotografką kulinarną. Zostańmy w kontakcie przez social media i mojego newslettera!

Dołącz do społeczności tysięcy fanów!

Bądź zawsze na bieżąco z pysznymi przepisami i smakowitą fotografią!

Instagram
Pinterest
Udostępnij ten wpis
NapojeBezalkoholoweTruskawkiKuchnia polska
Przepis własny