Jak barwić jajka w łupinach cebuli? I jak ozdobić jajka listkami? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tym wpisie o robieniu wielkanocnych jajek tą metodą. Podpowiadam, w najdrobniejszych szczegółach, jak to zrobić by kolor był mocny, by jajka nie pękły i by były także idealne do zjedzenia. Zapraszam!
Jajka
Ważne jest też by użyte jajka były najlepiej białe lub bardzo jasne – to uwydatni nam wzór. należy je też dobrze umyć przed by pozbyć się brudu i tłuszczu, który może utrudnić równomiernie barwienie.
Proponuję barwić około 8 do 10 jaj, ale wiadomo, że możecie dowolną ilość, jeśli tylko zbierzecie tyle łupin cebuli. Ja barwiłam 9 jajek i “upchnęłam” je w garnku o pojemności 3 l, wypchanym po brzegi łupinami cebuli – to pozwoliło mi osiągnąć widoczne zabarwianie.
Jajka przed gotowaniem powinny być w temperaturze pokojowej. Gotujemy je również zaczynając od zimnej wody. Po pierwsze powoduje to lepsze wchłanianie barwnika, a po drugie jajka nam nie pękną przez nagła zmianę temperatury.
Łupiny cebuli
Potrzebujecie naprawdę dużo łupin cebuli! Z minimum 15 cebul, ale tak naprawdę im więcej tym lepiej. Najlepiej zacząć zbierać łupiny z cebul już wiele tygodni przed świętami lub też podbierać trochę łupin w sklepie przy każdym zakupie cebuli ;) U mnie tylko łupiny z żółtej cebuli, które dają taki jaśniejszy pomarańczowo-bordowy kolor. Możecie też użyć cebuli fioletowej, która da zimniejsze bordo, lub pomieszać oba rodzaje łupin.
Listki i kwiatki
Żeby uzyskać na jajkach piękny wzorek wiosennych listków i kwiatków, możecie użyć dowolnych ziół i młodych chwastów. Lepiej by były to rośliny Wam znane i nietrujące. Niby ich nie spożywamy, ale jednak substancję mogą wniknąć w jajko, ale wokół jest mnóstwo jadalnych ziół i chwastów. Mogą to być zioła jak pietruszka, tymianek, listki młodej marchewki, a mogą być zebrane w lesie lub na polu młode listki glistnika, mniszka, podagrycznika, wrotycza, krwawnika, szczawiu. Wspaniale wyglądają też kwiatki podbiału, a jeśli już kwitną to kwiaty drzewek owocowych, jak na przykład jabłoni czy wiśni.
Pozostałe akcesoria
Poza jajkami, łupinami i listkami potrzebne będzie jeszcze parę rzeczy. Garnek, najlepiej stalowy, a jeśli inny, to stary, którego nie będziecie żałować, bo istnieje ryzyko odbarwienia. Stare, jak najcieńsze pończochy lub rajstopy, które możecie przeznaczyć na pocięcie. Tniemy je na kwadraty idealne do zapakowanie w nie jednego jajka. Sznurek do związania pończoch. Oraz ocet – pełni on rolę utrwalacza koloru.
Takie zdobienie jajek listkami, to idealny pomysł na zabawę, która wymaga najpierw pięknego spaceru do lasu czy na pola i poszukiwań najpiękniejszych i najdrobniejszych listów, później zabawy z dekorowaniem jajek, a następnie podziwianie efektów barwienia, co też jest znakomitą zabawą dla dzieci. Bardzo zachęcam do tej starej i sprawdzonej naturalnej metody zdobienia jajek wielkanocnych.