Miarki kuchenne (a także dobra waga!) powinny na stałe zagościć w Waszej kuchni.
Zapytacie dlaczego? Ponieważ, o ile wiele przepisów uda się “na oko”, to drugie tyle, jak nie znakomita większość, może Wam nie wyjść.
Gotowanie, a przede wszystkim pieczenie, to trochę chemia, więc ważne, by stosować się do zaleceń w przepisach.
Gdy już opanujemy główne zasady i zobaczymy jak różne ilości składników wpływają na potrawy, to można poeksperymentować, natomiast jeśli jesteśmy początkujący lub zależy na efekcie “jak z przepisu” to warto przestrzegać podanych ilości.
Często jednak trzymamy się przepisu, a nadal coś się nie udaje. Powodem mogą być nieodpowiednie miarki!
Ponieważ 1 szklanka, 1 łyżka czy 1 łyżeczka to nie są przypadkowe miary, które pasują do naczyń z naszej kuchni ;) To określone objętości, które funkcjonują w kuchniach całego świata i przedstawiają się następująco:
- 1 szklanka (1 cup) – 250 ml
- 1 łyżka (1 tablespoon) – 15 ml
- 1 łyżeczka (1 teaspoon) – 5 ml
Czasem można się spotkać z przelicznikiem, iż 1 szklanka to ok. 240 ml (dokładnie 236,6 ml) – to miara amerykańska, a ponieważ jesteśmy w Europie, to proponuję przemilczeć amerykański system miar i wag ;) Na szczęście w tym przypadku różnica jest niewielka, a dla łyżki i łyżeczki jest jeszcze mniejsza.
Poniżej podaję pełen przelicznik szklanek, łyżek i łyżeczek na objętości. Takim przelicznikiem posługuję się też sama i z nim możecie się spotkać w moich przepisach.
Jak zauważycie, niektóre objętości zostały nieco zaokrąglone.
- 1 szklanka – 250 ml
- 1/2 szklanki – 125 ml
- 1/3 szklanki – 80 ml
- 1/4 szklanki – 60 ml
- 1/8 szklanki – 30 ml
- 1 łyżka – 15 ml
- 1/2 łyżki – 7,5 ml
- 1 łyżeczka – 5 ml
- 1/2 łyżeczki – 2,5 ml
- 1/4 łyżeczki – 1,25 ml
Z oczywistego względu, że różne produkty mają różną gęstość, nie podaje się uniwersalnego przelicznika na gramy, a właśnie na objętość.
Miarki kuchenne możecie kupić w każdym większym sklepie na dziale kuchennym.